Wielu z nas zastanawia się co będzie lepsze dla zdrowia płatki czy otręby owsiane?
Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie na przykładzie płatków owsianych górskich i otrębów owsianych produkowanych przez Młyny Stoisław.

Wybór padł na produkty Młynów Stoisław ponieważ te płatki i otręby są najczęściej wybierane przez klientów naszego sklepu.

Czym różnią się otręby od płatków?
Płatki owsiane różnią się od otrębów sposobem obróbki ziarna oraz tym z jakiej części ziarna są wytwarzane. Płatki górskie powstają ze sprasowanego ziarna owsa pozbawionego łuski. Mają jasny kremowy kolor. Otręby to zazwyczaj drobno zmielona łuska i mają postać drobnego proszku. Trochę inaczej wyglądają otręby owsiane produkowane przez Młyny Stoisław, ponieważ są grubsze od zwykle spotykanych otrębów, zawierają nie tylko łuski ale także części ziarna. Dzięki temu świetnie nadają się do samodzielnego spożycia z jogurtem lub mlekiem, maja wyjątkowe walory smakowe i są bardzo cenione przez klientów.

Poniżej płatki górskie owsiane Stoisław (po lewej) i otręby owsiane Stoisław (po prawej)platkiplatki3

Jakie składniki odżywcze zawierają płatki a jakie otręby owsiane?
Zarówno otręby, jak i płatki owsiane posiadają wiele mikroelementów i witamin. Znajdziemy w nich także sporo makroskładników: węglowodanów, białka i błonnika.

Spójrzmy na tabele składników odżywczych jakie znajdziemy na opakowaniu płatków i otrębów:
a1a2

Płatki owsiane górskie Młyny Stoisław Otręby owsiane  Młyny Stoisław       

To co od razu rzuca nam się w oczy to fakt, że w otrębach owsianych znajdziemy znacznie większą zawartość błonnika. W 100g otrębów jest ich aż o 11g więcej niż w 100g płatków. Błonnik jest naturalną miotłą sprzątającą nasze jelita ze szkodliwych złogów, co szczególnie docenią osoby zmagające się zaparciami, dolegliwościami żołądkowymi i problemami jelita grubego.

Druga ważna różnica to zawartość białka. W otrębach znajdziemy go 14g a w płatkach 11,9g. Różnica około 2g na korzyść otrębów. Większą zawartość białka docenią osoby ćwiczące, budujące masę mięśniową a także kobiety w ciąży i dzieci w okresie intensywnego wzrostu.

Kolejnym ważnym makroskładnikiem występującym w otrębach i płatkach są węglowodany. W otrębach znajdziemy ich 45g a w płatkach 62,4g. Zawartość węglowodanów mocno wpływa na kaloryczność oraz indeks glikemiczny. Kaloryczność 100g otrębów to 335 kcal a płatków 376 kcal.

Pamiętajmy, że na poziom indeksu glikemicznego ma wpływ rozgotowanie płatków i otrębów. Dla surowych płatków IG wynosi 40 a dla ugotowanych w wodzie już 60.

Kaloryczność i IG będą miały duże znaczenie dla osób będących na diecie niskowęglowodanowej, diabetyków i odchudzających się.

Co wybrać: płatki owsiane czy otręby owsiane?
Otręby obniżą poziom złego cholesterolu, zmniejszą ciśnienie krwi i usuną toksyny z organizmu. Są idealne dla osób pilnujących cukru we krwi, ćwiczących i odczuwających dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Możemy je uznać za żywność funkcyjną tzn. taką dzięki której nie tylko się najemy ale także wyleczymy z wielu dolegliwości.

Otręby nie powinny być jednak spożywane w nadmiarze ponieważ zawierają fitocyjaniany, które utrudniają wchłanianie niektórych mikroelementów. Pamiętajmy też, że do ich strawienia potrzebujemy dużo wody. Dlatego zaleca się aby osoby regularnie spożywające otręby piły co najmniej poł litra wody więcej niż zwykle.

Korzyści ze spożywania płatków owsianych nie są aż tak duże, jednak dla osób zdrowych najlepszym rozwiązaniem będzie dieta zróżnicowana zawierająca płatki i otręby. Polecamy spróbować obu i zdecydować zgodnie z własnym kulinarnym gustem.

Każdy z tych pokarmów na pewno dostarczy nam wiele potrzebnych składników odżywczych i pomoże cieszyć się zdrowiem.