Wybór mąk jest ogromny ale tylko niektóre mąki będą odpowiednie dla cukrzyków.

Pomożemy Ci w tym wyborze!

Z naszego artykułu dowiesz się który typ mąki najlepiej odpowiada potrzebom osób chorych na cukrzyce lub walczącym z wysokim poziomem cukru we krwi.

Dla cukrzyków najlepsze będą mąki które trawią się wolno, z wysokim  indeksem glikemicznym (IG). Dzięki temu, że są bogate w błonnik lub mają niższą zawartość węglowodanów prostych nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi.

Oto rodzaje mąk które szczególnie polecamy osobom chorym na cukrzycę:

 1. Mąki pełnoziarniste typu 1450, 1850 i 2000 ze zbóż klasycznych (pszenica, żyto, orkisz)

Większość przepisów wymaga mąki uniwersalnej, białej, wysoko oczyszczonej i przetworzonej, która może szybko podnieść poziom cukru we krwi. Zamiast mąki białej możesz sięgnąć po mąki pełnoziarniste. Podczas produkcji mąk z pełnego przemiału otręby i kasze nie są odsiewane, dzięki czemu takie mąki zawierają wiele błonnika i mają brązowy kolor. Zmiana mąki białej na pełnoziarnistą z pewnością zwiększy zawartość błonnika w Twoim wypieku ale pamiętaj że smak i konsystencja nie pozostaną takie same. Mąka pełnoziarnista może mieć gęstszą, bardziej naturalną teksturę, wypiek bardziej zbity a smak wypieków wytrawny. Sam wypiek może być ciężej strawny co ma znaczenie dla osób z kłopotami z trawieniem. Mąka pełnoziarnista może dobrze sprawdzić się jako substytut mąki białej do wypieku pieczywa, ale w wypiekach, takich jak ciastka i babeczki, produkt końcowy może nie smakować tak dobrze jak z mąki białej. Warto eksperymentować i maki pełnoziarniste traktować jako dodatek do mąk białych.

 2. Mąka orkiszowa jasna typ 650

Alternatywą dla 100% mąki pełnoziarnistej jest mąka orkiszowa jasna. Orkisz to starożytna odmiana pszenicy mająca właściwości lecznicze. Jest bogata w białko i błonnik, a jednocześnie zapewnia lekko słodki, orzechowy smak. Zapewnia lżejszą konsystencję niż standardowa mąka pełnoziarnista, co może być dobrą alternatywą dla słodszych przepisów na chleb, takich jak irlandzki chleb sodowy. Jest to dobra opcja dla osób które ze względu na problemy z trawieniem nie mogą spożywać mąk pełnoziarnistych. Mąka orkiszowa 650 ma wyższy indeks glikemiczny od mąk pełnoziarnistych ale niższy od białych mąk pszennych typu 00, 450, 500 czy 550. Ponieważ zawartość glutenu w mące orkiszowej nie jest tak wysoka, możesz połączyć połowę mąki z przepisu z połową mąki uniwersalnej, aby upewnić się, że chleb zachowuje swoją strukturę. Porcja 1/3 filiżanki dostarcza 100 kalorii, 21 gramów węglowodanów i 3 gramy błonnika.

 3. Mąka migdałowa

Same migdały mogą stanowić pożywną przekąskę o niskiej zawartości węglowodanów, ale czy rozważałeś dodanie mąki migdałowej do swoich ulubionych przepisów? Mąka ta jest wytwarzana z drobno zmielonych migdałów i można ją komponować z większością słodkich i pikantnych wypieków. Mąka migdałowa może być nawet stosowana jako bezglutenowy zamiennik bułki tartej. Używając mąki migdałowej do wypieków bez drożdży, zastąp do ¼ mąki mąką migdałową. W przypadku wypieków wymagających drożdży najlepiej jest dodać 1/3 szklanki mąki migdałowej na każdą 1 filiżankę mąki, aby zwiększyć wartość odżywczą i smak przepisu bez zmiany tekstury. Każda ¼ filiżanki mąki migdałowej zawiera 170 kalorii, 5 gramów węglowodanów i 3 gramy błonnika.

 4. Mąka kokosowa

Jeśli chcesz obniżyć spożycie węglowodanów i poczuć się tropikalnie, spróbuj mąki kokosowej. Ta opcja bezglutenowa zapewnia doskonały sposób na dodanie białka i błonnika do ulubionych przepisów. Mąka kokosowa działa najlepiej w ciastkach i może pomóc nadać bardziej delikatną konsystencję wypiekom, takim jak naleśniki. Ponieważ mąka kokosowa może zmienić strukturę wypieków, najlepiej jest używać jej w przepisach, które jej wymagają lub jako częściowego zamiennika innej mąki. Jeśli używasz mąki kokosowej jako substytutu, pamiętaj o dodaniu do przepisu dodatkowego płynu, ponieważ mąka kokosowa wchłania cztery razy więcej płynu niż jej waga. Jedna czwarta filiżanki tej mąki dostarcza 100 kalorii, 16 gramów węglowodanów i 12 gramów błonnika.

5. Mąka z ciecierzycy

Mąka z ciecierzycy zapewnia słodki, bogaty smak wielu wypiekom, jednocześnie zwiększając zawartość błonnika i białka w wypieku. Mąka ta dobrze sprawdza się w spodach do tortilli, krakersach i pieczywie oraz deserach o mocnych smakach, takich jak ciasto czekoladowe czy chleb dyniowy. Może być stosowana jako środek zagęszczający w zupach i sosach, zastępując mąkę uniwersalną lub skrobię kukurydzianą. Używając jej w przepisie, zaleca się zastąpienie do jednej czwartej mąki mąką z ciecierzycy. Jedna czwarta filiżanki dostarcza 110 kalorii, 18 gramów węglowodanów i 5 gramów błonnika.