Jagody goji, małe czerwone owoce kolcowoju pospolitego, roślina pochodząca z rejonów tybetu w Polsce przede wszystkim dostępna w postaci suszonych jagód. Od wieków na terenach swojego występowania, czyli okolice Tybetu, wykorzystywana głównie w medycynie tybetańskiej. Małe czerwone owoce mają wiele składników pozytywnie wpływających na zdrowie i ludzki organizm. Jagody goji pomimo nazwy, spokrewnione botanicznie są z pomidorem i papryką.
Jagody goji spożywa się jako suszone owoce, przede wszystkim zjadamy je bezpośrednio z opakowań producenckich. Ponieważ jagody goji są dość mocno wysuszone, najlepiej wyjąć je z paczki, pozostawić na kilka godzin na podstawku aby naciągały wilgoci z powietrza i zmiękły, ale oczywiście nie jest to warunek konieczny. Jagody goji dodawane są do mieszanek herbat, zjadane jako dodatek do płatków i mussli, wsypywane do jogurtów czy płatków śniadaniowych. Jagody goji są źródłem błonnika pokarmowego, nie należy przesadzać z ich spożywaniem, nadmiar może spowodować problemy żołądkowe. Zalecana dawka dzienna jagód goji to 10-25g. Lepiej zjadać je każdego dnia a niżeli zjeść w jeden dzień pół opakowania.
Jak spożywać jagody goji?
Oprócz wspomnianego wcześniej sposobu, czyli wyjadanie ich bezpośrednio z paczki, jagody goji można spożyć jako dodatek do pysznego napoju, Zagotuj wodę dodaj do niej syropu klonowego lub miodu, takim ciepłym syropem zalej garść jagód goji, następnie włóż do lodówki do wystudzenia. Po wystudzeniu używaj jako bazy do przygotowania ciepłej herbatki lub zimnej lemoniady. Jeśli użyjesz jako bazy do lemoniady, odrobinę syropu zalej, zimną gazowana lub niegazowaną wodą, dodaj odrobinę cytryny kilka listków mięty, dwie trzy kostki lodu i popijaj w gorące dni. <?xml:namespace prefix = "o" ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />