Co to jest Amarantus?
Szarłat bo tak brzmi Polska nazwa amarantusa, jest to pradawna roślina, uprawiana przez Majów zamieszkujących tereny Południowej Ameryki, do Europy przywędrowała wraz z odkrywcami Ameryki i statkami Krzysztofa Kolumba została przywieziona, jako roślina ozdobna do europejskich ogródków. Przez kolejne wieki musiała czekać na swoje odkrycie i tak dopiero w XXI wieku została zbadana i okazało się że jest ona bardziej wartościowa niż większość rodzimych europejskich zbóż w tym żyta, pszenicy czy jęczmienia.
Obecnie szarłat uprawiany jest praktycznie na całym świecie, prym jednak wiodą Kraje Ameryki Południowej, Indie i część krajów Afryki. Polska nie odstaje od innych i u nas również uprawiane jest to cenne para zboże, głównym ośrodkiem upraw polskiego Amarantusa jest Lubelszczyzna, to na Lubelszczyźnie uprawia się około 90% polskiego Szarłatu.
Amarantus oprócz tego że rodzi cenne dla ludzi ziarenka, ma jeszcze jedną bardzo cenną cechę dla naszej egzystencji a mianowicie jest on bardzo dobrym pochłaniaczem dwutlenku węgla, pochłania go znacznie więcej niż nasze rodzime rośliny. Dlatego Masowa uprawa tej rośliny przyczynia się również do oczyszczania powietrza.
Jak jeść Amarantus?
Ziarenka Amarantusa są tej wielkości co ziarenka maku, jasno brązowe o delikatnym smaku lekko orzechowym, gotuje się jak kaszę w lekko osolonej wodzie, następnie odsącza i płucze w zimnej wodzie, tak przygotowane ziarno stanowi doskonały i pożywny dodatek do wszelkiego rodzaju sałatek, mussli, czy zup. Amarantus występuje również w postaci płatków z Amarantusa, albo w postaci preparowanej - czyli jest on ekspandowany - oznacza to że został poddany działaniu temperatury i wystrzelił jak popcorn. Tak preparowane ziarno nazywamyPoppingiem z Amarantusa . Popping można spożywać bezpośrednio z paczki, posypywać nim sałatki, czy dodawać do zup.